Devino parte a grupului ODU!

RESPONSABIL EMS/SSM

ODU România Manufacturing este o importantă firmă cu capital străin, din industria electrică și electrotehnică din România. Furnizor de conectică de cea mai înaltă calitate pe piața tehnologiei medicale, a telefoniei mobile și telecomunicațiilor, electronică și automatică industrială, industrie auto, tehnologie de măsurare și testare. Cu sediul principal în Germania, ODU are filiale în întreaga lume (USA, Marea Britanie, Franța, Suedia, China), iar în România a fost înființată în anul 2006.

Suntem în căutarea unui candidat pentru poziția de RESPONSABIL EMS/SSM.

Această poziție este disponibilă în SIBIU.

Descrierea postului:

  • Urmărirea evoluției indicatorilor de mediu (consumuri utilități, valorificare deșeuri) și identificarea acțiunilor pentru îmbunătățirea rezultatelor;
  • Stabilirea măsurilor de reducere a impactului asupra mediului;
  • Evaluarea conformării la cerințele prevăzute de legislație;
  • Pregătirea documentației necesare conform cu legislația de mediu și de management al deșeurilor;
  • Realizarea și îndeplinirea planurilor pentru reducerea poluării și monitorizarea sistemelor de management de mediu implementare;
  • Contribuirea la îmbunătățirea standardelor existente, pentru mărirea performanței proceselor;
  • Realizarea auditurilor interne pe probleme de management de mediu;
  • Identificarea aspectelor legate de mediu care caracterizează actvitățile desfășurate în companie;
  • Menținerea legăturilor cu partenerii interni și externi și cu autoritățile de stat în domeniul protecției mediului;
  • Gestionarea relației cu furnizorii de utilități (gaz, energie electrică, apă);
  • Realizarea instruirilor și informărilor referitoare la sistemul de management de mediu a personalului din companie;
  • Acționarea în vederea reducerii consumurilor energetic și de utilități;
  • Realizarea simulărilor privind situațiile de urgență în domeniul protecției mediului;
  • Respectarea regulilor specifice locului de muncă și păstrarea confidențialității datelor companiei.

Cerinţe:

  • Experință pe post similar;
  • Absolvent de studii superioare (cu diploma de licență) – Științe Inginerești, Științe Agricole și Silvice;
  • Cunoştinţe limba engleză – business level, limba germană constituie avantaj;
  • Cunoștințe de operare PC, Microsoft Office (Word, Excel);
  • Cunoștințe de legislație privind protecția mediului și securitatea și sănătatea în muncă;
  • Cursuri acreditate “Responsabil de mediu”, “Specialist Managementul deșeurilor”, “Inspector/Specialist SSM” constituie un avantaj;
  • Persoană dinamică, empatică, atentă la detalii, orientată spre rezultate, capabilă să lucreze în echipă, dornică să înveţe lucruri noi și să îi facă plăcere să-i învețe și pe alții, care ascultă active;
  •  Atitudine pozitivă, gândire analitică, deschidere la nou, punctualitate, flexibilitate, viziune de asamblu.

Beneficii:

  • Acces la programe de dezvoltare profesională;
  • Sistem de compensare a ideilor de îmbunătățire;
  • Oportunitatea de a lucra într-un mediu plăcut, cu un colectiv tânăr şi ambiţios;
  • Pachet de beneficii non-financiare (reduceri/gratuități la servicii medicale, sală de sport).

Dacă ești interesat și vrei să faci parte din echipa de succes ODU Romania Manufacturing, așteptăm CV–ul la adresa: recrutare@odu-romania.ro.

Pentru informatii suplimentare: 0751.145.410.

Persoană de contact
Maria Albu

Recrutare

Număr de telefon